Medenjaci

Miris i ukus kolačića sa medom vraća nas u detinjstvo i podseća na praznike. Pravile su ih bake, uglavnom zimi, mada su medenjaci slatkiši za sve prilike. Veruje se da su prvi medenjaci nastali pre nekoliko vekova na Orijentu. Što se Evrope tiče smatra se da je Nemačka postojbina medenjaka. Da li je baš tako? Zainteresovana ovom temom dala sam se u istraživanje. Sledi deo onoga što sam pronašla.

Poreklo ovih ukusnih kolačića seže čak do starog Egipta. Med je bio jedini oblik šećera, upotrebljavali su drvene kalupe za oblikovanje i začine poput cimeta, đumbira ili karanfilića za posebnu aromu. Slike u Abukiru datiraju iz perioda 2500 godina pre nove ere. Već tada se med koristio za izradu medenjaka. Kasnije, medenjaci se šire iz Grčke i Turske, dok su krstaši bili ti koji su doneli recepte sa Dalekog istoka. U 16. veku engleska kraljica Elizabeta I ih je oblikovala po liku svojih dvorana i otuda tradicija pravljenja ovih kolačića u obliku čovečuljaka.

Poljaci se jako ponose svojim medenjacima koji su ozbiljno začinjeni svim i svačim – od bibera i cimeta do raznih drugih dodataka.

Finci bez medenjaka ne zamišljaju ni jedan Božić. Važnost keksa od đumbira za Fince pokazuje i činjenica da jednom godišnje u decembru najveća autobuska kompanija Matkahuolto omogućava putnicima da koriste domaće kolače od đumbira umesto karte. Veruje se da poklanjanjem takve poslastice želite nekom blagostanje i zdravlje.

Medenjaci na Balkanu

U Hrvatskoj su čuveni kolačići sa ostrva Hvar. Tula je jedan od najvećih ruskih centara za izradu medenjaka, a u Mađarskoj su visoko rangirani Debrecinski. U Srbiji su se medenjaci prodavali u licederskim radnjama i na vašarima. Izrađivali su ih licederi i voskari, majstori svojih zanata. Njihovi proizvodi su bili prava umetnička dela.

Pomenula sam samo neke od zemalja u kojima se prave medenjaci. Osnovni recept je svuda isti. Razlikuju se po nazivu, oblicima, načinu ukrašavanja i začinima koji preovlađuju u testu. Po nazivu se može zaključiti koji je začin dominantan, u Hrvatskoj su paprenjaci (papar = biber) u Engleskoj gingerbread (ginger = đumbir).

Posle svega pročitanog nameće se zaključak da medenjaci nisu samo kolačići. Oni su čuvari istorije i kulture, lekoviti zalogaji, slatki poklončići, ljubazni znaci pažnje i ukusne poruke ljubavi. Zahvaljujući medenjacima možemo čitati istoriju kroz vekove, od drevnih civilizacija, preko srednjeg veka, do današnjih dana u kojima se uprkos modernim vremenima okrećemo starim ukusima.

Ljiljana Vuković Stajić

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Korpa

Back to Top